Klik på billedet for at hente pdf-dokumentet.

[Andragende fra Savværksarbejdernes og Maskinsnedkernes Fagforening om selv at maatte overtage Kontrollen med den ekstraordinære Arbejdsløshedsunderstøttelse. Fra Hjælpekassen forelaa følgende...]
Arkivskaber
Arkiv ID

000171513

Journalnr.

28_5-1926

Sagen behandles på følgende byrådsmøder

Beskrivelse

Abstrakt

Andragende fra Savværksarbejdernes og Maskinsnedkernes Fagforening om selv at maatte overtage Kontrollen med den ekstraordinære Arbejdsløshedsunderstøttelse.

Fra Hjælpekassen forelaa følgende Erklæring: "I Henhold til Direktoratets Afgørelse af et Andragende fra Textilarbejdernes Arbejdsløshedskasse kan Bestyrelsen ikke indse Nødvendigheden af Andragendets Fremme."

H. P. Christensen havde faaet M...

Serie

Ophavsret

Anden juridisk beskyttelse

Aftaleforhold

Materialet er ikke begrænset af kontraktuelle klausuler.

Tilgængelighed

Tilgængelighed

Materialet er online her på Aarhusarkivet.dk, men det er det enkelte materiales ophavsretslige status, der fastsætter, hvad et givent materiale videre må bruges til.

Download

PDF-fil