Fagenes fest
Materialetype
Kreativt ophav
Arkiv ID

000333418

Beskrivelse

Overskrift

Fagenes fest

Abstrakt

16.000 tilskuere overværede fredag d. 10 juli 1942 Fagenes Fest på Aarhus stadion.

Til arrangementet deltog mange forskellige faggrupper i konkurrencer, som fremviste fagenes kompetencer på underholdende måde.

Velkomsttalen til stævnet blev afholdt af Aarhus borgmester Stecher Christensen og landsretssagfører J.C. Sørensen.

På dagen var der blandt andet slagternes forhindringsløb med grise over cindersbanen.

Grisene skulle under løbet dels bæres, dels drives igennem en tønde, køres i trillebør og tilsidst i barnevogn.

Før barnevognsturen skulle de fire slagtere, der deltog i løbet give grisene kyse på og en sutteflaske. På billedet ses slagter Carl Kirkemann give grisen Lotte (der hylede i vilden sky) mælk før opløbet.

Grundet kaos med grisene var det uklart, hvem vandt løbet. Mange af de yngre tilskuere er nede for at se og være tæt på de små grise inden løbet.

Ophavsret

Beskrivelsesdata

Størrelse

Kvartplade

Bestillingsinformation

Århus Stiftstidende/Danmark, negativsamlingen 1930-1970/13

Type

Negativ + Refleksiv

Farve F/G

Gråtone

Relationer

Begivenheder

Rettighedsnoter

Note

Billedet er med ukendt fotograf, og har været bragt i Århus Stiftstidende 11. juli 1942. Ophavsretten er dermed i forhold til ophavsretsloven §63, Stk. 3 udløbet.

Anden juridisk beskyttelse

Aftaleforhold

Materialet er ikke begrænset af kontraktuelle klausuler.

Tilgængelighed

Tilgængelighed

Materialet er online her på Aarhusarkivet.dk, men det er det enkelte materiales ophavsretslige status, der fastsætter, hvad et givent materiale videre må bruges til.