4. marts 2020
000442001
Skovvejen 65-69
Ejendommene set fra havnefronten. Skovvejen 65 blev opført til beboelse af detailhandler Frederiksen i 1876. Skovvejen 67 blev sammen med Skovvejen 65 opført til beboelse af detailhandler Frederiksen i 1876. Stueetagen fungerede som butikslokale intdtil 1937, hvorefter lokalerne blev indrettet til beboelse. Skovvejen 69 blev i 1876 opført til beboelse af tømrer J. Andersen.
CC Navngivelse
Materialet er under ophavsret, men udgives efter aftale under en Creative Commons Navngivelse licens.
Materialet må derfor gerne gengives og publiceres, så længe man på passende vis krediterer både ophavsmanden/-kvinden og AarhusArkivet.dk
Materialet må offentliggøres på internettet. Ifølge aftale.
Materialet er ikke underlagt andre juridiske begrænsninger af tilgængeligheden.
Materialet er online her på Aarhusarkivet.dk, men det er det enkelte materiales ophavsretslige status, der fastsætter, hvad et givent materiale videre må bruges til.