1977 ~ 1985
000529030
Pier 3 og 4 set fra luften
Containerhavnen på Pier 3 og Pier 4. ØK-skib ved Kaj 77-79 langs Pier 3 i Bassin 7. Der er endnu ikke opført containerkraner på den nye Pier 4 (etabl. i 1985). De store tankanlæg yderst på Pier 4 var opført i 1977 til brug for United Melasse Co., som senere (i 1986) flyttede sit anlæg til Oliehavnen, da Containerhavnen behøvede mere plads. Inderst i de to hjørner i Bassin 7 ses to ramper for last og losning af RoRo-fragtskibe.
Datering bygger på et skøn.
Alle rettigheder forbeholdes. Aftaler mangler
En eller flere nødvendige ophavsretsaftaler mangler, ofte på grund af ukendte skabere eller rettighedshavere. Materialet må derfor hverken gengives eller publiceres andetsteds.
Stadsarkivet modtager gerne oplysninger, som kan hjælpe med at identificere den hidtil ukendte ophavsmand/-kvinde.
Materialet er ikke begrænset af kontraktuelle klausuler.
Materialet er ikke underlagt andre juridiske begrænsninger af tilgængeligheden.
Materialet er online her på Aarhusarkivet.dk, men det er det enkelte materiales ophavsretslige status, der fastsætter, hvad et givent materiale videre må bruges til.